Beautifully finished to show the natural grain, the Alvarez panel bed is raised on cylindrical feet for an elevated look. Perfect for a minimalist or modern interior, this handsome bed is designed to make a statement.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Cubes | 38.25 |
| Finish Shown | WDF – Jicama |
| Interior Bed Height | 18 in and 45.72 cm |
| Kitted Skus | 305FR29, 305H29 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 80 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 305FR29 Alvarez Footboard/Side Rails and 305H29 Alvarez Headboard |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 350.8 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 350.8 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Shiny Nickel finish on cast aluminum headboard and footboard frame, with cast resin overlay panels | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 22 |
| Depth | 87 in (220.98 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 80 in (203.2 cm) |