Simple lines craft a quietly sophisticated look on the Aventura panel bed. Inspired by relaxed California style, the wood grain shines through the Marcona finish. Cast metal feet in a Frosted Nickel finish support the headboard and footboard for a chic rustic detail.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 46.88 |
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Interior Bed Height | 28.75 in and 73.03 cm |
| Kitted Skus | 318FR28, 318H28 |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 81.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 318FR28 Footboard/Side Rails and 318H28 Headboard |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Beds |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 432.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 432.0 |
| No fabric | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Must be purchased with footboard and side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.75 in and 42.55 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Qty On Hand | |
| Top Of Slat | 9.44 in and 23.98 cm |
| Website Material | Wood |
| HEADBOARD: Veneered panel headboard with cast metal feet | Yes |
| Slat support system | Yes |
| FOOTBOARD/SIDE RAILS: Veneered footboard and side rails with cast metal feet on footboard | Yes |
| Depth | 92.88 in (235.92 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 81.63 in (207.34 cm) |