Timeless and elegant, the fully upholstered Avery button-tufted bed has a clean aesthetic and a glamorous look. The tufted headboard adds unique character and a luxurious feel. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finishes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, Queen and Twin |
| Com | 11.25 |
| Cubes | 25.79 |
| Fabric | B232-002 |
| Fabric Shown | B232-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 755FR64, 755H64 |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 54.50 |
| Overall Product Width | 67.38 |
| Pieces Shown | 755FR64 Avery Footboard/Side Rails and 755H64 Avery Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 230.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 230.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no button-tufting | Yes |
| No welt or nailhead trim | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 54.50 in (138.43 cm) |
| Width | 67.38 in (171.15 cm) |