A sweeping arched headboard gives the fully upholstered Bayford bed an elegant, classic silhouette. For a neatly tailored look, two rows of welt trim accentuate the graceful contours of the headboard. The tapered wood feet are available in Espresso or Smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 15 |
| Cubes | 38.32 |
| Fabric | B385-012 |
| Fabric Shown | B385-012 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Interior Bed Height | 18 in and 45.72 cm |
| Kitted Skus | 770FR76, 770H76 |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 77.25 |
| Overall Product Width | 82.50 |
| Pieces Shown | 770FR76 Bayford Footboard/Side Rails and 770H76 Bayford Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 197.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 10.25 in and 26.04 cm |
| Total Shipping Weight | 197.0 |
| Fully upholstered low profile footboard | Yes |
| Upholstered side rails | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Fully upholstered shaped headboard with inner and outer welt trim border | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Nail head trim available in place of welt trim | Yes |
| Depth | 88.88 in (225.76 cm) |
| Height | 77.25 in (196.22 cm) |
| Width | 82.50 in (209.55 cm) |