The texture of natural teak in a Smoked Truffle finish is balanced by softly upholstered panels on the Calavaras fabric panel bed. The headboard draws all eyes, with its open-work pattern of sliced teak, supported by an upholstered footboard and side rails. Exposed wood feet are finished in Smoke.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 5 |
| Cubes | 54.66 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2620-011 |
| Fabric Shown | 2620-011 |
| Finish Shown | WDF – A01 Smoke and WDF – Smoked Truffle |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 396F46Q, 396H46 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 66.13 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 396F46Q Calavaras Footboard/Side Rails and 396H46 Calavaras Headboard |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 331.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.75 in and 17.14 cm |
| Total Shipping Weight | 331.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.25 in and 20.96 cm |
| Depth | 90.94 in (230.99 cm) |
| Height | 66.13 in (167.97 cm) |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
| Qty On Hand | 8 |