A shaped and pillowed headboard offers the ultimate in comfort on the Casa Paros panel bed. The dimensional detail is a highlight of this collection. The fully upholstered side rails and footboard expand on the textured and sleek styling.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 44.37 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B635 |
| Fabric Shown | B635 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Kitted Skus | 317FR03, 317H03 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 84.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 317FR03 Footboard/Side Rails and 317H03 Headboard |
| Product Name Search | Casa Paros Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Casa Paros |
| Qty On Hand | 13 |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 317.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 317.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully upholstered headboard, footboard & side rails with exposed wood feet in Playa finish | Yes |
| Headboard is seamed into four sections | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Standard with five wood slats with adjustable center support legs | Yes |
| Exposed wood feet in Playa finish | Yes |
| Available in fabric B635 | Yes |
| Product Type | Panel Bed |