Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The elegant elements at play on the Cooper wing bed make it a natural choice for the sophisticated bedroom. A slightly arched headboard features winged sides for a luxurious look. Optional nailhead trim adds a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 70.78 |
| Date Introduced | April 2015 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B124-002 |
| Fabric Shown | B124-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 754FR76, 754H76 |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 88 |
| Pieces Shown | 754FR76 Cooper Footboard/Side Rails and 754H76 Cooper Headboard |
| Product Name Search | Cooper Fabric Shelter Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 212.2 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 212.2 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered wing headboard with optional nailhead trim across top rail and outside of wings | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |