Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The elegant elements at play on the Cooper wing bed make it a natural choice for the sophisticated bedroom. A slightly arched headboard features winged sides for a luxurious look. Optional nailhead trim adds a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 16.25 |
| Cubes | 43.29 |
| Fabric | B124-002 |
| Fabric Shown | B124-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 754FR74, 754H74 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Shown | 754FR74 Cooper Footboard/Side Rails and 754H74 Cooper Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 290.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 290.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered wing headboard with optional nailhead trim across top rail and outside of wings | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 89.38 in (227.03 cm) |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |