Horizontal channeling lends a linear, textured look to the neutral, high-performance fabric of this bed frame. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 82 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 181.88 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.32 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.717 m³ |
| Color | Alcala Taupe, Almond |
| Material | 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 66.75″w x 89.50″d x 59.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 169.5 cm w x 227.3 cm d x 149.9 cm h |