Horizontal channeling lends a linear, textured look to the neutral, boucle-like upholstery of this bed. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 96 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 211.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 30.3 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.858 m³ |
| Color | Crypton Wayfarer Snow, Almond |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 83.00″w x 89.50″d x 59.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 210.8 cm w x 227.3 cm d x 149.9 cm h |