Slipcovered bed upholstered in sustainably made Belgian Linen™. Naturally durable and soft to the touch, Libeco™-sourced linens are artisan-made and free of toxic chemicals. Slipcovered styles are fully removable and machine-washable for easy care.
Product Details
| Weight (kg) | 86 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 188.934 lb |
| Volume (cu. ft.) | 29.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.833 m³ |
| Color | Brussels Coffee, Almond |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 67.00″w x 90.00″d x 59.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 170.2 cm w x 228.6 cm d x 151.1 cm h |