Clean modern lines and elegant button tufting unite in the transitional Derrick tufted bed. A high headboard and footboard give this fully upholstered bed a strong, welcoming presence. The exposed wood feet are available in espresso or smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 16.75 |
| Cubes | 52.49 |
| Date Introduced | April 2013 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 765FR65, 765H65 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60.13 |
| Overall Product Width | 78.5 |
| Pieces Shown | 765FR65 Derrick Footboard/Side Rails and 765H65 Derrick Headboard |
| Product Name Search | Derrick Fabric Panel Bed-California King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 215.0 |
| Sizelabel | California King |
| Total Shipping Weight | 215.0 |
| Fully upholstered button-tufted headboard and footboard | Yes |
| Fully upholstered side rails | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |