Rich with reeding for great texture and a linear look, brown-finished solid oak features curved corners, bringing subtle softness to a midcentury-inspired bed.
Product Details
| Weight (kg) | 114 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 251.32 lb |
| Volume (cu. ft.) | 43.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.233 m³ |
| Color | Terra Brown Oak, Terra Brown Oak Veneer |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 80.00″w x 85.00″d x 45.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 203.2 cm w x 215.9 cm d x 114.9 cm h |