Rich with reeding for great texture and a linear look, distressed black-finished solid oak features curved corners, bringing subtle softness to a midcentury-inspired bed.
Product Details
| Weight (kg) | 93 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 206.13 lb |
| Volume (cu. ft.) | 38.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.083 m³ |
| Color | Distressed Black, Distressed Black Oak |
| Material | Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 64.25″w x 85.00″d x 45.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 163.2 cm w x 215.9 cm d x 114.9 cm h |