Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. Highlighted by a button-tufted headboard and a sleek, architectural acacia wood frame, the Foundations bed transforms any bedroom into a cozy haven. Clean lines and intersecting planes merge to create a look that exudes remarkable calm and tranquility.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 42.74 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | WDF – 306 Light Shale and WDF – 306 Linen |
| Instock | Yes |
| Kitted Skus | 306FR02, 306H02 |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 61 |
| Overall Product Width | 79 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 306FR02 Footboard/Side Rails and 306H02 Headboard |
| Product Name Search | Foundations Panel Bed-California King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 326.29 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 8.50 in and 21.59 cm |
| Total Shipping Weight | 326.29 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 5.44 in and 13.82 cm |
| Upholstered panel with light button-tufting with support panels in Light Shale finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Two-tone finish on footboard. Footboard in Linen finish and support rails in Light Shale finish | Yes |
| Slat support system | Yes |
| Two-tone finish on side rails. Side Rails in Linen finish and support panels in Light Shale finish | Yes |
| Black cambric on back of headboard | Yes |
| Qty On Hand | 52 |