The Logan Square collection is casually sophisticated, combining modern minimalism with a cool retro sentiment and 70s revival style. Architectural structure and clean lines combine seamlessly with the organic tones of the Fuller bed. The moody Sable Brown finish adds a rich pop of texture to the fancy face headboard and footboard crafted from distressed pine. Expansive in style and size, this piece offers rustic appeal with a hip and edgy look.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 27.94 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 303 Sable Brown |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Kitted Skus | 303FR3B, 303H03B |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60.75 |
| Overall Product Width | 80.13 |
| Pieces Shown | 303FR3B Fuller Footboard/Side Rails and 303H03B Fuller Headboard |
| Product Name Search | Fuller Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Logan Square |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 213.8 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 213.8 |
| Website Material | Wood |
| Sable Brown finish | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Fancy face headboard and footboard with wood feet | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 83 in and 210.82 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 47 |