The Logan Square collection is casually sophisticated, combining modern minimalism with a cool retro sentiment and 70s revival style. Architectural structure and clean lines combine seamlessly with the organic tones of the Fuller bed. The moody Sable Brown finish adds a rich pop of texture to the fancy face headboard and footboard crafted from distressed pine. Expansive in style and size, this piece offers rustic appeal with a hip and edgy look.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 24.79 |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 303 Sable Brown |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Kitted Skus | 303FR1B, 303H01B |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60.75 |
| Overall Product Width | 64.13 |
| Pieces Shown | 303FR1B Fuller Footboard/Side Rails and 303H01B Fuller Headboard |
| Product Name Search | Fuller Panel Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Logan Square |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Logan-Square_2020_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 183.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 183.0 |
| Website Material | Wood |
| Wood side rails | Yes |
| Fancy face headboard and footboard with wood feet | Yes |
| Sable Brown finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 37 |