Weathered oak and light, linen-blend upholstery fuse for a new take on traditional.
Product Details
| Weight (kg) | 81 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 179.67 lb |
| Volume (cu. ft.) | 36.69 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.039 m³ |
| Color | Essence Natural, Weathered Oak |
| Material | 49% Viscose (Rayon), 22% Flax/Linen, 18% Polyester, 11% Cotton, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 65.00″w x 87.00″d x 54.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 165.1 cm w x 221.0 cm d x 137.8 cm h |