Smoked black oak and soft, cream-colored upholstery fuse for a new take on traditional.
Product Details
| Weight (kg) | 101 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 222.66 lb |
| Volume (cu. ft.) | 40.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.142 m³ |
| Color | Essence Natural, Smoked Black Oak |
| Material | 49% Viscose (Rayon), 22% Flax/Linen, 18% Polyester, 11% Cotton, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 81.25″w x 87.00″d x 54.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 206.4 cm w x 221.0 cm d x 137.8 cm h |