The Graham camelback bed creates a look of understated elegance with a classic silhouette and a clean, modern aesthetic. In a nod to tradition, subtle nailhead trim traces the inside edge of the upholstered headboard. The upholstered side rails and footboard forgo ornamentation, bringing home the streamlined look. Exposed wood feet are finished in Espresso.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 32.35 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B203-200 |
| Fabric Shown | B203-200 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 751FR6Q, 751H66Q |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 87.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 751FR6Q Graham Footboard/Side Rails and 751H66Q Graham Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 205.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 205.0 |
| Fully upholstered camelback headboard with nailhead trim | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 88.88 in (225.76 cm) |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8nEXhAEz–/tecm2hzu4cmuhdfqhp4s.pdf |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Express Ship Bed.pdf |
| Qty On Hand | 9 |
| Width | 87.75 in (222.88 cm) |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Slat support system with adjustable center support | Yes |