With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern designs. The Linea bed pairs complementary neutral tones in a sophisticated contemporary style. The wood-framed headboard features five horizontal channels, and the oak veneers have been wire brushed, adding subtle textures in a Cerused Greige finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 34.68 |
| Fabric | B427 |
| Fabric Shown | B427 |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Greige |
| Interior Bed Height | 16 in and 40.64 cm |
| Kitted Skus | 384FR4G, 384H64G |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 70 |
| Overall Product Width | 66 |
| Pieces Shown | 384FR4G Footboard/Side Rails and 384H64G Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Linea |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 275.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 8 in and 20.32 cm |
| Total Shipping Weight | 275.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood side rails in Cerused Greige finish | Yes |
| Wood-framed headboard and footboard in Cerused Greige finish with three inset upholstered panels | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16 in and 40.64 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 89 in (226.06 cm) |
| Height | 70 in (177.8 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
| Width | 66 in (167.64 cm) |