An upholstered panel on the Ludwig bed’s headboard wraps up and over the wood frame, creating a unique textural style. The exposed wood frame is crafted of mahogany and finished in Bracken. The low footboard and deep side rails give this bed a bold modern profile.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 10.0 |
| Cubes | 54.74 |
| Kitted Skus | 347FR29, 347H29 |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 86 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 347FR29 Ludwig Footboard/Side Rails and 347H29 Ludwig Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 216.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 216.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Wrap-over upholstered headboard on mahogany frame in Bracken finish with mahogany footboard and side rails in Bracken finish | Yes |
| Available in select fabric options | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 17 in and 43.18 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Top Of Slat | 9.50 in and 24.13 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 97.88 in (248.62 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 86 in (218.44 cm) |