Folded performance fabric offers a trend-forward take on bedroom decor. Warm and versatile, cream hues blend easily into a range of colors and design styles. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 79 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 174.16 lb |
| Volume (cu. ft.) | 35.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.003 m³ |
| Color | Thames Cream |
| Material | 66% Polyester, 19% Acrylic, 15% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 64.50″w x 99.00″d x 44.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 163.8 cm w x 251.5 cm d x 112.4 cm h |