The Modena upholstered bed evokes the feel of Old Hollywood luxury while maintaining a clean, modern aesthetic. A tapered, channel-tufted headboard gives the bed a plush, inviting look. Adding subtle nuance, welt trim runs between the vertical channels of varying widths. Exposed wood feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 16.75 |
| Cubes | 48.90 |
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | 1292-010 |
| Fabric Shown | 1292-010 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Interior Bed Height | 18 in and 45.72 cm |
| Kitted Skus | 379FR05, 379H05 |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 67.50 |
| Overall Product Width | 78.25 |
| Pieces Shown | 379FR05 Modena Footboard/Side Rails and 379H05 Modena Headboard |
| Product Name Search | Modena Fabric Panel Bed-California King |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 328.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 10.25 in and 26.04 cm |
| Total Shipping Weight | 328.0 |
| Upholstered footboard and side rails | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Tapered headboard with upholstered channels in random widths, and welt between channels | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |