The fully upholstered Morgan panel bed brings elegant transitional style to the bedroom. On the tall headboard, refined optional nailhead trim surrounds the framed panel, and the extended side rails accommodate the motion base for an adjustable mattress. Wooden feet available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | Extended California King and Queen |
| Com | 14.5 |
| Cubes | 27.29 |
| Date Introduced | April 2015 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 750FC65, 753H75 |
| Made To Order | Yes |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 78.25 |
| Pieces Shown | 750FC65 Footboard/Extended Side Rails and 753H75 Morgan Headboard |
| Product Name Search | Morgan Fabric Panel Bed-Extended California King |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 222.0 |
| Sizelabel | Extended California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 222.0 |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead – no welt trim. | Yes |
| Product Type | Beds |
| Extended side rails are 2 longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 88 in and 223.52 cm |
| Interior Bed Width | 75 in and 190.5 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Fully upholstered picture-framed panel headboard with optional nailhead trim | Yes |
| Wooden feet available in Espresso finish (shown) or Smoke finish | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |