The Murray panel bed has a distinctive headboard that showcases horizontal channels in varying widths. The design offers both style and comfort, which also extends to the fully upholstered frame. Exposed wood feet in Smoke or Espresso finishes
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 17 |
| Cubes | 38.38 |
| Fabric | B382-000 |
| Fabric Shown | B382-000 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 785FR75, 785H75 |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 78.25 |
| Pieces Shown | 785FR75 Murray Footboard/Side Rails and 785H75 Murray Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 196.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Total Shipping Weight | 196.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Depth | 91.88 in (233.38 cm) |
| Height | 66 in (167.64 cm) |
| Width | 78.25 in (198.75 cm) |