The Murray panel bed has a distinctive headboard that showcases horizontal channels in varying widths. The design offers both style and comfort, which also extends to the fully upholstered frame. Exposed wood feet in Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Com | 19.75 |
| Cubes | 49.48 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B382-000 |
| Fabric Shown | B382-000 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 785FR6Q, 785H76Q |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 82.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 785FR6Q Murray Footboard/Side Rails and 785H76Q Murray Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 221.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Total Shipping Weight | 221.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fully upholstered headboard with horizontal channels, paired with upholstered footboard and side rails | Yes |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Standard with three slats with adjustable center support | Yes |
| Qty On Hand | 20 |
| Depth | 87.88 in (223.22 cm) |
| Height | 66 in (167.64 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–8nEXhAEz–/tecm2hzu4cmuhdfqhp4s.pdf |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Express Ship Bed.pdf |
| Width | 82.25 in (208.91 cm) |
| Headboard cannot be used alone | Yes |