The Murray panel bed has a distinctive headboard that showcases horizontal channels in varying widths. The design offers both style and comfort, which also extends to the fully upholstered frame. Exposed wood feet in Smoke or Espresso finishes
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | Queen |
| Com | 18 |
| Cubes | 32.15 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | B382-000 |
| Fabric Shown | B382-000 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 785FR4Q, 785H74Q |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 66 |
| Overall Product Width | 66.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 785FR4Q Murray Footboard/Side Rails and 785H74Q Murray Headboard |
| Product Name Search | Murray Fabric Panel Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 174.5 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Total Shipping Weight | 174.5 |
| Website Material | Fabric |
| Exposed wood feet in Espresso finish | Yes |
| Fabric: B382-000 | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Standard with three slats with adjustable center support | Yes |
| Fully upholstered headboard with horizontal channels, paired with upholstered footboard and side rails | Yes |
| Qty On Hand | 15 |