The Palma canopy bed presents a stately look softened by earthy hues and organic materials. The oak-framed headboard and footboard feature woven abaca paneling with a warm gray tone. Clean lines and tubular steel hardware add a sleek, modern twist. White oak veneers are finished in Rustic Grey, pairing elegantly with steel accents in a Tarnished Nickel finish.
Product Details
| Bed Style | Canopy Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and King |
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Kitted Skus | 369HF59, 369MTL, 369P59, 369R59 |
| Overall Product Height | 90 |
| Overall Product Width | 81 |
| Pieces Shown | 369HF59 Palma Headboard/Footboard, 369MTL Palma Metal Components, 369P59 Palma Canopy and 369R59 Palma Side Rails |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Roomtype | Bedroom |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Metal, Wood and Woven |
| Tubular steel collars and brackets in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Woven abaca headboard and footboard panel in light grey wash finish | Yes |
| Wood-framed headboard and footboard of oak solids and rustic flat-cut white oak veneers in Rustic Grey finish | Yes |
| Wood canopy and side rails in Rustic Grey finish | Yes |
| Cubes | 29.02 |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 21 in and 53.34 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Video Thumbnail | http://images.salsify.com/image/upload/s–uRQ_TdX5–/xpn0rwiowtbeqaow2p8c.jpg |
| Shipping Weight | 414.7 |
| Top Of Slat | 8.75 in and 22.23 cm |
| Total Shipping Weight | 414.7 |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88 in (223.52 cm) |
| Height | 90 in (228.6 cm) |
| Width | 81 in (205.74 cm) |
| Qty On Hand | 12 |