Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The four-poster Palma bed presents a stately look softened by earthy hues and organic materials. The oak-framed headboard and footboard feature woven abaca paneling with a warm gray tone. Clean lines and tubular steel hardware update the traditional wood canopy with a sleek, modern twist.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Canopy Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 6.5 |
| Fabric | 1077-002 |
| Fabric Shown | 1077-002 |
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Kitted Skus | 369HF9U, 369MTL, 369P59, 369R59 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 90 |
| Overall Product Width | 81 |
| Pieces Shown | 369HF9U Palma Headboard/Footboard, 369MTL Palma Metal Components, 369P59 Palma Canopy and 369R59 Palma Side Rails |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Tubular steel collars and brackets in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Upholstered headboard and footboard panel in Light Gray Wash finish | Yes |
| Wood canopy and side rails in Rustic Gray finish | Yes |
| Wood-framed headboard and footboard of oak solids and Rustic Flat Cut White Oak veneers in Rustic Gray finish | Yes |
| Cubes | 32.23 |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.50 in and 41.91 cm |
| Interior Bed Depth | 83 in and 210.82 cm |
| Interior Bed Height | 21 in and 53.34 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Shipping Weight | 381.9 |
| Top Of Slat | 8.75 in and 22.23 cm |
| Total Shipping Weight | 381.9 |
| Slat support system | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 88 in (223.52 cm) |
| Height | 90 in (228.6 cm) |
| Width | 81 in (205.74 cm) |