Bold shapes and soft curves craft a balanced modern design on the Pemba bed. A tall headboard gently curves into a sheltering shape thats mirrored by the footboards design. An open base defines the feet on each end, while the comfort story continues with upholstered side rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 15.5 |
| Cubes | 63.39 |
| Fabric | 1198-200 |
| Fabric Shown | 1198-200 |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Height | 24.13 in and 61.29 cm |
| Kitted Skus | 338FR03, 338H03 |
| Overall Product Height | 60.50 |
| Overall Product Width | 87.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 338FR03 Pemba Footboard/Side Rails and 338H03 Pemba Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 255.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 5.50 in and 13.97 cm |
| Total Shipping Weight | 255.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| Headboard and footboard curve in toward the mattress | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Velvet upholstery is not available when special ordering this item | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.25 in and 18.41 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 91.38 in (232.11 cm) |
| Height | 60.50 in (153.67 cm) |
| Width | 87.50 in (222.25 cm) |