Ebony-finished oak frames a sling-style headboard made from high-performance fabric. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 85 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 187.39 lb |
| Volume (cu. ft.) | 28.04 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.794 m³ |
| Color | Knoll Sand, Ebony Oak Veneer |
| Material | 95% Polyester, 5% Acrylic, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 79.50″w x 85.00″d x 51.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 201.9 cm w x 215.9 cm d x 129.5 cm h |