Ebony-finished oak frames a sling-style headboard made from top-grain leather, with subtly rounded edges and metal dowel detailing.
Product Details
| Weight (kg) | 72 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 158.73 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.34 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.661 m³ |
| Color | Chaps Sand, Ebony Oak Veneer |
| Material | Top Grain Leather, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 63.50″w x 85.00″d x 51.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 161.3 cm w x 215.9 cm d x 129.5 cm h |