Defined by stunning contrasts, soft curves and a hint of Hollywood Regency glamour, the Silhouette panel bed offers opulence and comfort. The headboard and footboard are fully upholstered in a subtly textured cream fabric and rimmed in gleaming stainless steel. Minimalist and elegant, every detail of this bed is designed to convey luxury.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 34.30 |
| Fabric | B476 |
| Fabric Shown | B476 |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 307FR06, 307H06 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 80.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 307FR06 Footboard/Side Rails and 307H06 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 218.79 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8.13 in and 20.65 cm |
| Total Shipping Weight | 218.79 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Polished stainless steel framed footboard with inset upholstered panel front and back | Yes |
| Sleigh style headboard with polished stainless steel frame and inset upholstered panel | Yes |
| Upholstered side rails with black cambric on inside of rails | Yes |
| Black stained wood back panel on headboard | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 6.88 in and 17.48 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 31 |
| Depth | 90.88 in (230.84 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 80.25 in (203.84 cm) |