Simplicity is elevated to a gorgeous level with the Solaria panel bed. With a boucle fabric that wraps the bed in sumptuous comfort, the fully upholstered design is defined by texture. The look is sophisticated, but relaxed and unpretentious.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 30.22 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B582 |
| Fabric Shown | B582 |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 14.25 in and 36.2 cm |
| Kitted Skus | 310FR61, 310H61 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 66 |
| Pieces Shown | 310FR61 Footboard/Side Rails and 310H61 Headboard |
| Product Name Search | Solaria Panel Bed-Queen |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 227.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 6 in and 15.24 cm |
| Total Shipping Weight | 227.0 |
| Exposed ash wood feet in Weathered Bone finish | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Fully upholstered headboard in B582 fabric | Yes |
| Queen size | Yes |
| Finish Shown | WDF – 310 Weathered Bone |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.25 in and 20.96 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 15 |