Straight lines make a modern geometric statement for the Stratum panel bed. An exposed wood frame in the Mist finish wraps around inset upholstered panels in the headboard and footboard. A deep fold in the headboard offers an elevated design aesthetic with an understated glamour.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 48.52 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B107 |
| Fabric Shown | B107 |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 24 in and 60.96 cm |
| Kitted Skus | 325FR06, 325H06 |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 82.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 325FR06 Footboard/Side Rails and 325H06 Headboard |
| Product Name Search | Stratum Panel Bed-King |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 380.1 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6.25 in and 15.88 cm |
| Total Shipping Weight | 380.1 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Upholstered headboard with padded headrest and upholstered footboard and side rails in fabric B107 | Yes |
| Exposed wood feet in Mist finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.75 in and 37.47 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.50 in and 21.59 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 214 and DC 16 |