The Tempo panel bed has a unique modern style with a pleated envelope fold on the upholstered headboard and footboard. The footboard also interlocks into the base for a modern architectural look. The bed sits on a wooden plinth base in Larza finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 71.70 |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B157 |
| Fabric Shown | B157 |
| Finish Shown | WDF – 346 Larza |
| Floor To Top Of Side Rail | 12 in and 30.48 cm |
| Interior Bed Height | 24 in and 60.96 cm |
| Kitted Skus | 346FR02, 346H02 |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 56 |
| Overall Product Width | 79.25 |
| Pieces Shown | 346FR02 Footboard/Side Rails and 346H02 Headboard |
| Product Name Search | Tempo Panel Bed-California King |
| Product Type | Beds |
| Program | Tempo |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 287.0 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 5.69 in and 14.45 cm |
| Total Shipping Weight | 287.0 |
| Standard with performance fabric B157 | Yes |
| Upholstered headboard and footboard with pleat along top edge and upholstered side rails | Yes |
| Wirebrushed oak plinth base in Larza finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Qty On Hand | |
| Top Of Slat | 6.31 in and 16.03 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |