The luxurious and elegant Tinsley panel bed creates a winning combination of plush fabric and subtle metal. A panel headboard offers a cast aluminum frame and overlays in a graphite finish. The top upholstered panel wraps over the top of the headboard for a chic detail. Available in king size only.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 11.5 |
| Cubes | 45.60 |
| Fabric | 1260-010 |
| Fabric Shown | 1260-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | MTF – Graphite |
| Interior Bed Height | 16.25 in and 41.27 cm |
| Kitted Skus | 309FR09, 309H09 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 64 |
| Overall Product Width | 82.50 |
| Pieces Shown | 309FR09 Tinsley Footboard/Side Rails and 309H09 Tinsley Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 250.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8.81 in and 22.38 cm |
| Total Shipping Weight | 250.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Footboard has cast aluminum feet in Graphite finish | Yes |
| Glides | Yes |
| King size | Yes |
| Panel headboard with graphite finish on cast aluminum frame and overlays | Yes |
| Three horizontal upholstered panels inset between the metal overlays | Yes |
| Upholstered panel wraps over top of headboard | Yes |
| Upholstered side rails and panel footboard | Yes |
| Offered in available fabric options | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 16.25 in and 41.27 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.50 in and 19.05 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.75 in (225.43 cm) |
| Height | 64 in (162.56 cm) |
| Width | 82.50 in (209.55 cm) |