The rattan bed features a contemporary pediment design in leather-wrapped carved bamboo. Bundled rattan posts are capped with finials, finished in burnished gold leaf.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 82W x 88D x 68H in. |
|---|
The rattan bed features a contemporary pediment design in leather-wrapped carved bamboo. Bundled rattan posts are capped with finials, finished in burnished gold leaf.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 82W x 88D x 68H in. |
|---|
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. WARNING: Products sold here can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. Please check the product label for warning information. www.P65Warnings.ca.gov/furniture.
"*" indicates required fields
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 82 × 68 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | BERMUDA SANDS |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Twin Palms |
The rattan bed features a contemporary pediment design in leather-wrapped carved bamboo. Bundled rattan posts are capped with finials, finished in burnished gold leaf.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 82W x 88D x 68H in. |
|---|
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
No account yet?
Create an Account