Deep horizontal channels offer a modern comfort story on the Vale panel bed’s headboard. The back tapers slightly from the top to the feet as the upholstery wraps around the side panels and low-profile footboard. Exposed wood feet are finished in Smoke.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 45.73 |
| Fabric | 1325-020 |
| Fabric Shown | 1325-020 |
| Finish Shown | WDF – Smoke |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 332FR03, 332H03 |
| Overall Product Height | 60.50 |
| Overall Product Width | 87.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 332FR03 Vale Footboard/Side Rails and 332H03 Vale Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 234.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 234.0 |
| Footboard includes exposed wood feet in Smoke finish | Yes |
| Fully upholstered headboard with horizontal channels and fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 91.50 in (232.41 cm) |
| Height | 60.50 in (153.67 cm) |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Top Of Slat | 7.63 in and 19.38 cm |
| Width | 87.50 in (222.25 cm) |