Mindi veneers and select mindi solids. Shaped headboard with inset upholstered panel, anchored by round posts with decorative medallions and topped with a turned egg finial. Panel footboard flanked with shorter versions of the headboard posts. Java finish. Some assembly is required.
Product Details
| Mindi veneers and select mindi solids. | Yes |
|---|---|
| Shaped headboard with inset upholstered panel, anchored by round posts with decorative medallions and topped with a turned egg finial. | Yes |
| Panel footboard flanked with shorter versions of the headboard posts. | Yes |
| Java finish. | Yes |
| Some assembly is required. | Yes |
| Overall Width | 66.5 in |
| Overall Depth | 87.75 in |
| Overall Height | 62 in |
| Weight | 164.0 lb |
| Wood Finish | Wellington Java |
| Available in Vinyl | No |