Soft linen drapes this inviting slipcovered bed. Defined by a tufted headboard with oversized welt edge and finished with a kick pleat detailing on the footboard. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 86 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 189.6 lb |
| Volume (cu. ft.) | 33.9 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.96 m³ |
| Color | Broadway Olive, Burnt Nettlewood |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Nettlewood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 71.00″w x 92.50″d x 48.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 180.3 cm w x 235.0 cm d x 121.9 cm h |