Sink in to plush all-encompassing comfort on this wrap-around accent chair. Designed with a thick cushioned back and fixed suspension-style construction for ultimate comfort. Upholstered in a textural performance fabric. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.61 m³ |
| Color | Omari Natural, Terra Brown Parawood |
| Material | 79% Polyester, 16% Viscose (Rayon), 5% Flax/Linen, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 34.00″w x 30.00″d x 27.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 86.4 cm w x 76.2 cm d x 69.2 cm h |