Featuring a barrel back and track arms, the Palazzo leather swivel chair puts a modern spin on a traditional form, delivering an eclectic feel. Fine leather upholstery, buttonless tufting and nailhead trim create a sophisticated look. The curved shape provides luxurious support and softens the look of a room.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 29.5 in and 74.93 cm |
|---|---|
| Arm Style | Shelter Arm |
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 27.69 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Featuredwaysku | 212SLCO|212SLFO |
| Leather | 295-010 |
| Leather Shown | 295-010 |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 31.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0013.jpg and Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0016.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 81.4 |
| Total Shipping Weight | 81.4 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Modern barrel chair | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Buttonless tufted exterior | Yes |
| Optionlink | 212SL, 212SLCO, 212SLFO, 212SLHO, 212SLIO, 212SLJO, 212SLQ, 212SLX and 212SLXQ |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 31.5 in (80.01 cm) |
| Qty On Hand | 49 |