Textural seating of performance-grade upholstery, with angular arms of exposed oak for fresh contrast. Slim, carbon-finished steel legs add a dose of modern-industrial edge.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35.27 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.74 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.474 m³ |
| Color | Fayette Cloud, Carbon Black, Toasted Oak |
| Material | 97% Polyester, 3% Acrylic, Stainless Steel, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 32.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 81.3 cm d x 78.7 cm h |