Angular oak arms pair with tailored seating of high-performance fabric. Slim, carbon-finished steel legs add a dose of modern-industrial edge. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35.27 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.74 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.474 m³ |
| Color | Alcala Fawn, Carbon Black, Vintage Ash |
| Material | 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Stainless Steel, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 32.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 81.3 cm d x 78.7 cm h |