A gracefully shaped upholstered back. Fabric is a heavyweight linen. The wood frame of select solids offers an appealing aged look which combines oil-rubbing with applied highlights of gray and white glaze.
Product Details
| A gracefully shaped upholstered back. | Yes |
|---|---|
| Fabric is a heavyweight linen. | Yes |
| The wood frame of select solids offers an appealing aged look which combines oil-rubbing with applied highlights of gray and white glaze. | Yes |
| Overall Width | 20.5 in |
| Overall Depth | 25.5 in |
| Overall Height | 35.25 in |
| Weight | 38.0 lb |
| Seat Width | 20.5 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Wood Finish | Grey Sedona |
| Available in Vinyl | No |