The St. Jean swivel chair is formed from rounded shapes that highlight lavish comfort. A generous seat and back are embraced by oval upholstered arms, while a smooth swivel base offers a 360-degree turn.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 19 in and 48.26 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 4.4 |
| Cubes | 32.67 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1104-010 |
| Fabric Shown | 1104-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 38 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Depth | 31 in (78.74 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Low arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Qty On Hand | 46 |