Shape-driven and sustainably made, this modern accent chair is upholstered in carbon neutral, vegetable-tanned leather processed using naturally fallen eucalyptus leaves in Uruguay. S-spring construction ensures a supportive sit, while side cutouts catch the eye.
Product Details
| Weight (kg) | 23 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 49.82 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.92 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.479 m³ |
| Color | Eucapel Cognac |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.50″w x 31.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 77.5 cm w x 78.7 cm d x 77.5 cm h |