The Tarleton Chair brings expansive comfort in a softly rounded design. Curved arms provide padded support while giving you plenty of room to socialize. Seams across each arm create a folded look that showcases the richness of the upholstery. The angled back creates a relaxed profile while thick seat and back cushions provide enduring support. Turned legs mirror the arm design to complete the look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 37.5 in and 95.25 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 11 |
| Cubes | 62.01 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | October 2015 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 2050-011 |
| Fabric Shown | 2050-011 |
| Featuredwaysku | B4263G |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 54.5 |
| Product Name Search | Tarleton Fabric Chair 1/2 |
| Product Type | Chair 1/2 |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 37.5 in and 95.25 cm |
| Low rolled arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Turned feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |